Излекуване от токсични връзки (ОТКЪС ОТ КНИГАТА)
„Грижата за себе си не е еднаква за всеки човек“, пише д-р Саркис в книгата си Излекуване от токсични връзки и обяснява какво за нея е тази грижа и аз съм съгласна с нея, че това не е лукс, който понякога можете да добавите към живота си. Да, тя е необходимост и много точно формулира, че „грижата за себе си е да се отнасяте към себе си така, както бихте се отнасяли към най-добрия си приятел“.
Избрах този откъс от книгата й, в който тя включва към съветите за грижа са себе си и воденето на дневник, защото има такъв дневник за лична терапия на български и ако ви е страх от белия лист, той може да ви помогне да тръгнете по този път на грижа за себе си.
…………………
из глава 7: ГРИЖЕТЕ СЕ ЗА СЕБЕ СИ
Водете си дневник
С всички „Бележки в дневника“ в тази книга вероятно сте забелязали, че съм голям фен на воденето на дневник. Воденето на дневник помага да се обработят емоциите и също така дава възможност за ретроспективен поглед, при който човек вижда личния си растеж – в емоционален и в духовен план. Воденето на дневник е полезно за вашето емоционално и физическо здраве. Ако сте били в токсична връзка, може да сте забелязали обостряне на съществуващи здравословни проблеми поради високия хроничен стрес, на който сте били подложени. Когато водите дневник, вие излагате мислите и чувствата си върху листа хартия. Вашият мозък ви благодари, че изваждате тези неща наяве. Като изведете навън мислите и чувствата си, мозъкът ви има по-малко неща за носене.
Може да си мислите, че воденето на дневник означава да записвате мислите си в бележник или тетрадка. Това е класиката, но има много различни начини – тази практика не е еднаква за всички. Ако предпочитате да изказвате на глас идеите си като начин да ги обработите, или ако просто не обичате да пишете, помислете за вариант да диктувате мислите си и да ги записвате с телефона си например – можете да го правите за няколко минути, докато сте в колата на паркинга. Воденето на дневника не е задължително да става с думи – може да си правите рисунки.
Няма „точно определено“ време за водене на дневник. Въпреки че има доказателства, че колкото по-дълго време си водите дневник, толкова по-добре ще се чувствате, тук е важен фактът, че изобщо имате дневник. Прогресът си е прогрес.
От време на време преглеждайте дневника си. Може да искате да извършите този процес с помощта на терапевт, особено ако сте преживели травма. Когато преглеждате написаното, дръжте фокуса си върху това колко сте израснали като личност през целия терапевтичен процес. Обикновено не забелязваме промените, когато сме насред тях. Но когато погледнем назад, можем да видим страхотни моменти на напредък. Можем също да видим моменти, когато сме мислили, че няма да успеем да преодолеем нещо, но ето ви тук, преборили сте се с проблемите.
–––-
Допълнителни 13 съвета за живота за и след оттърваването от токсичен човек в живота ви може да намерите в книгата на д-р Стефани Саркис – Излекуване от токсични връзки (10 основни стъпки за възстановяване след газлайтинг, нарцисизъм и емоционално насилие), издателство Сиела, 2023
Още по темата
Дневникът за (лична)терапия РАЗниМисли, който направих и който също може да намерите в книжарниците или онлайн
Няколко „упражнения“, които може да направите сами, включени в РАЗниМисли
…
„Родителски наръчник за хранителни разстройства“//Лорън Мълхайм (РЕВЮ НА КНИГА))
За пръв път тази книга попадна при мен след издаването й през 2018та …
Как мога да знам дали детето ми има хранително разстройство? (ОТКЪС ОТ КНИГА)
Публикувам с разрешение на издателството откъс от книгата „Родителски …
Мъжко/женско приемане на алкохола
Мъжете и жените определено трябва да имат равни права и задължения, …
1 Comment
[…] […]
Оставете коментар