Блог

Допълнителният провокатор към привикването на децата към сладкото

„Новите“, т.е. днешните деца, живеят с двама големи провокатори – (1) телефоните/таблетите, които са равни на обездвижване (но също и загуба на време и намаляване на времето за четене и усвояване на смислени умения) и (2) захарта и заместители, която водят на наднормено тегло.

За да се обуздае неистовото желание за сладко – което започнало в детска възраст, трудно се овладява в зряла, педиатрите препоръчват да се опитате да намалите максимално сладките напитки, които след проучвания се оказват подценени като калориен прием.

Американската педиатрична академия и Американската сърдечна асоциация миналия месец публикуваха препоръки за обществена политики за ограничаване на употребата на сладки напитки с цел намаляването на затлъстяването, което свръхконсумацията предизвиква. Те включват както идеи за данъци върху производителите, така и ограничения на начините за маркетинга на този тип продукти; промяна на менютата в училища и т.н.

Близо 90 изследвания ясно са доказали връзката между подсладените напитки и проблемите с теглото на децата. Дори една или две напитки дневно може да причинят проблеми.

„Децата, подрастващите и техните семейства трябва да имат достъп до достоверна нутриционистка информация на етикетите, в менютата на ресторантите и в рекламите“ е написано там, а към мерките се включва също така и намаляване на опаковките, които се продават в близост до деца. През август 2018 Калифорния се превърна в първия щат, в който беше приет закон, че ресторантите трябва да сервират вода или мляко като напитка в детските менюта (вместо сок или газирана напитка).

При проучванията се оказва, че основния източник на добавена захар при децата не идва от храната – както може би и вие подозирате – а от напитките – като се цитира, че в отделни изследвания до 17% от калориите са дошли от течните продукти. 

„Сокчетата“ – често пъти просто са калорийни бомби без никакъв хранителен ефект, а надписа „без захар“ нищо не означава – вероятно е заместена с глюкозо-фруктозен сироп, който не е по-добра алтернатива. Може да ги заместите с фрешове – или с разредени фрешове – например четвърт фреш, три четвърти вода. В някои държави – например спрямо диетичните препоръки в Австралия, децата не са насърчавани да пият плодови и зеленчукови сокове със съдържание на захар, защото се смята че стават твърде концентрирани, когато са във фреш и вместо това се препоръчва да им се дава плодът или зеленчука да се изяде, а към тях чешмяната вода в чаша да е съпровождащата течност.

Студените чайове също са с твърде високо калорийни – вместо тях може да направите сами чай и просто да изчакате да изстине в хладилника. Мед или стевия могат да дадат сладостта, която ви липсва.  Много тийнейджъри пият енергийни напитки без да знаят, че те са ултракалорични и пречат и на съня им.

Други алтернативи – кани с вода и нарязани плодове и/или мента. Бадемово или оризово мляко за препоръчителната дневна доза калций.

Допълнителните проблеми с подсладените напитки са развалените зъби, намаления апетит (залъгани от сладостта), капризността за храни и понякога проблеми с червата. Кариесите не са единственото – тъй като много деца не пият мляко, може да страдат от липса на калции за зъбите и костите им, което с натрупване, при младите момичета може да доведе до риск от остеопороза. Вместо прясно, може да бъде замествано с кисело или зърнена закуска с прясно мляко и т.н.

Но как да ограничите приема на сладки калории от напитките

  • Личен пример. Не пийте и не купувайте за вкъщи подсладени напитки. В това изследване се вижда, че ефекта от говорене на децата кое не е здравословно е минимален. Липсата на такива напитки на масата, пред тях обаче има.
  • Ако детето ви вече пие твърде много, започнете бавно да замествате с вода, докато не се стигне до драстично намаляване в полза на неподсладени напитки.
  • Приемът само на половин чаша фреш отвреме навреме звучи скандално, но такива са тенденциите в правилното детско хранене
  • Носете когато излизате навън само вода и не купувайте друго.

 

 

Още по темата

Връзката сладки напитки-бедност

Връзката газирано-агресия

На снимката виждате пластмасови сламки, които са сред най-неприятните замърсители на природата, макар на пръв поглед невинни. Тяхната употреба ще бъде забранявана все повече, но междувременно помислете дали да започнете използването на метални сламки. Слагам линк към магазини Зоя и Зелена революция.

 

 

Детелина Стаменова 

психотерапевт в София

.

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Как мога да знам дали детето ми има хранително разстройство? (ОТКЪС ОТ КНИГА)

Публикувам с разрешение на издателството откъс от книгата „Родителски …

Мъжко/женско приемане на алкохола

Мъжете и жените определено трябва да имат равни права и задължения, …