как да разпознаеш самоубиец
Някой от най-веселите хора убиват себе си… пример? Роуън Аткинсън, Робин Уилямс |
В края на седмицата за превенция на самоубийствата, ето основните неща, които трябва да знаеш, за да прецениш дали човек около теб е на път да направи самоубийство. Веселото лице не е гаранция за щастие, а шегите с г-жа Смърт може да не са никак несериозни за този, който ги казва. Неочакваните намерения за плащане на гробищни места и подобни начини на разчистване или необичайни като време желание за „подреждане“, може да се окажат сигнал за самоубийство, който да не бъде изтълкуван от близките бързо.
Висока степен на риск
- споделя, че ще убие себе си или говори за желанието си да го направи;
- говори и търси начини да се сдобие с огнестрелно оръжие, лекарства и/или
- говори за смъртта, умирането или самоубийство, просто така, дори в други разговори
Винаги има някой, който се включва с думите: „а пък аз знам за един случай, където никой не знаел, че еди кой си ще се самоубие…“. Макар че има случаи, когато самоубийствата са изненадващи, но повечето хора преди да предприемат последната крачка говорят, споделят, дават сигнали, че са решили да сложат край на живота си.
- Повишена употреба на алкохол и наркотици
- Усещане за липса на смисъл в живота
- Тревожност, безсъние
- Усещане, че е „в капан“
- Безнадежност
- Отдръпване от приятели, семейството и обществото
- Ярост, неконтролируем гняв, желание за отмъщение
- Безразсъдни действия в рискови дейности, очевидно без да се замислят
- Драматични смени на настроението
Ако опасността е голяма и е пред теб, телефонът, който ти трябва е ясен – 112, но ако усещаш предупредителни сигнали и не знаеш какво да предприемеш без замисляне отиди с човека на психиатър или психолог, или бързо потърси съдействие в някоя от психиатричните клиники в България.
Миналата година в България умишлено са се самонаранили и починали от това 722 човека според НСИ, сред които и 20 деца (за какива се смятат хората до 19 години), но в данните на Националния център за обществено здраве и анализи се чете, че средно едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от тези 365 случаи завършват трагично. Опитът за самоубийство е вик за помощ, а за съжаление както всички знаем дори и след една единствена разходка по улицата, психиатричната помощ е занемарена. През 2011 година е правено изследване на деца 7-12 години и се е оказало, че всяко второ дете, разбирай половината деца имат нужда от една или друга консултация с психолог по различни причини. Още по темата виж в информацията на сайта на Национална мрежа за децата
Миналият месец ми обърнаха внимание на романа Всички наши места, която е за самоубийства при тийнейджърите, а препоръчвам отново и Аз бях тук, която разказва за едно момиче, което се свързва с анонимен кръг, който дава съвети на хора в отчаяние, а най-добрата й приятелка постепенно разкрива причините зад нейния отказ от живот. И двете книги дават поглед върху особеното състояние на тези хора, в частност тийнеджъри и затова биха могли в определен момент да са подходяща тема за разговор, замисляне със сигурност.
„Родителски наръчник за хранителни разстройства“//Лорън Мълхайм (РЕВЮ НА КНИГА))
За пръв път тази книга попадна при мен след издаването й през 2018та …
Как мога да знам дали детето ми има хранително разстройство? (ОТКЪС ОТ КНИГА)
Публикувам с разрешение на издателството откъс от книгата „Родителски …
Мъжко/женско приемане на алкохола
Мъжете и жените определено трябва да имат равни права и задължения, …
1 Comment
[…] Един мой стар пост// „Как да разпознаеш самоубиец„ […]
Оставете коментар