Речник на новите чужди думи – „Номофобия“ – страхът от това да си без мобилен телефон
„Номофобия“(nomophobia) означава „страхът да останеш без мобилен телефон“ и е свързана със FOBO (Fear of Being Offline – страхът да си офлайн). Името идва от съкращението No Mobile Phonе, нищо че „фобия“ насочва мисленето в друга посока. Реално състоянието е по-близо до тревожните разстройства и че става все по-значимо се подкрепя от различни източници и изследвания. В картината на номофобията има елементи на депресия, паника, страх, зависимост, самота и усещане за липса на значимост, когато мобилния телефон не е с теб (затова ли „ще ти взема мобилния телефон е топ-заплаха родител-дете в днешни дни?“).
“Хората не използват мобилните телефони, за да говорят с други хора – ние говорим за свързани с интернет устройства, които позволяват на хората да общуват с различни аспекти на живота си. За да махнете тийнейджър от телефона му, трябва да го отстраните хирургически, защото целият им живот е вкоренен в устройството”, казва психологът проф. Марк Грифитс, който е специалист по зависимости. Мобилните телефоните са такава интересна тема за психолози и технически лица, че съществува Енциклопедия на навиците при използването на мобилни телефони (1,1770 паунда в Amazon.co.uk и линк към книгата в Google Books)
В началото на лятото с Доника Ризова говорихме за това – продължавам да мисля, че мобилните телефони и социалните медии дават повече плюсове, отколкото недостатъци, но „дигиталната диета“ е потенциално добра идея, когато човек усети, че прекалява в общуването с телефона (дигиталната диета при децата е добраидея в много случаи). Прекаляването идва, както и с храната, да си включа любимата си тема, когато телефоните и смарт устройствата не пречат на работата, връзките, хобитата ни и живота като цяло.
Споменатият отгоре Марк Грифитс дава 10 изречения, с които да проверите дали страдате от зависимост от телефона си (пребройте отговорите „да“):
- “Мобилният ми телефон е най-важното нещо в живота ми”
- “Растат конфликтите между мен и семейството ми и/или партньора ми за количеството мреме, което прекарвам на мобилния си телефон”
- “Телефонният ми номер често ми пречи за други важни неща, които имам да правя (работа, образование и т.н.)”
- “Прекарвам повече време на моя мобилен телефон, отколкото каквато и да било друга активност”
- “Използвам мобилния си телефон като начин да променя настроението си”
- “Постепенно увеличавам времето, което прекарвам на мобилния си телефон през деня”
- “Ако нямам възможност да използвам телефона си ми се разваля настроението и ставам раздразнителен”
- “Често имам остра необходимост да използвам телефона си”
- “Ако намаля времето, което прекарвам на телефона си и след това отново започна да го използвам, винаги се връщам към количеството преди да намаля времето”
- “Лъгал съм други хора колко време съм на телефона”
Въпросникът е от статията на Mark Griffiths (2013). Adolescent mobile phone addiction: A cause for concern? Education and Health, 31, 76-78.
Колко „да“ събрахте? Сложила съм отговорът накрая, за да избегна маменето.
Психологически последствия от прекаленото втренчване
Върху паметта – ако всичко е на гугъл ключови думи разстояние – тогава няма смисъл от помнене, а паметта е важна, както и тренирането й – иначе има риск да сме празни кутии… като белите кутийки на търсачката…
Безсъние и/или лош сън – много хора заспиват с мобилните си телефони, включително и деца. А това е опасно заради онова, което наричаме „хигиена на съня“.
Липса на човешки контакт – няма Gif, който да замени живата емоция.
Липса на реалност – това конкретно за пешеходците в града.
Как да използвате телефона си по-малко
Опитайте с 15 минутни паузи без телефон. Купете си часовник с будилник, не включвайте алармата на телефона. Час преди лягане изключете телефона си или го оставете в друга стая и изключете звука (ако ви се качва тревожността от тази мисъл… значи има нещо).
Тестът на проф. Марк Грифит
Ако отговорите са 6 или над 6, тогава имате проблем
Статистика
25% от австралийците (вероятно защото им се е правило такова изследване) са казали, че имат такъв страх
Повече жени, отколкото мъже споделят, че имат проблем да са без мобилен телефон
Линкове по темата
Статията „Съществува ли тревожността от раздяла с мобилния телефон?“ в The Guardian
За книгата на Нанси Джо Сейлс „Американски момичета: Социалните медии и тайния живот на тийнеджърите“ и връзката имаш ли Instagram – имаш ли живот в L.A. и откъс от самата книга
Нещичко от Scientific American
Още един тест за стигалите накрая
Страдате ли от номофобия?
- Чувствате се тревожни, когато сте без телефона си.
- Чувствате ли се „без връзка със света“, когато сте без телефона си?
- Изпитвате ли нужда да носите телефона си навсякъде с вас непрекъснато?
- Връща ли ли сте се от работа вкъщи, защото сте си забравяли телефона?
- Изпускали ли сте нещо, което се случва точно пред вас, защото сте си гледали телефона?
- Телефонът разсейвал ли ви е от общуването с партньор/деца/приятели?
- Страдате ли от FOMO (страхът, че ще пропуснете нещо), когато не сте с телефона си?
- Някога има ли ли сте спорове с други хора по отношение на прекалено използване на телефона си?
Източник Techguide Australia
Няма нужда от брой отговори „да“. Щом сте прочели дотук, сами ще си отговорите.
Илюстрации и снимки:
Ръка с телефон: boligan.com
Банкси: Pinterest
Пътен знак: Pinterest, знак в Стокхолм, Швеция
1 Comment
Супер материал! Предлагам да се принтира в училищата, където имам наблюдения от близо, че почти всички третокласници вече имат или смартфон или таблет дори. Почти е недопустимо, това което се случва. Но за това са виновни родителите и тази статия трябва да им се припомня постоянно!!! А може би някой от тях искат да си отгледат киборг, с който да си общуват само с нули и еденици.
Аз лично за себе си мога да кажа, че имам номофобия, но тя е свързана само с факта, че няма да мога да контактувам с ъс семейството си, приятели и разбира се клиенти. През последната година си наложих строга Интернет диета, както на телефона, така и на лаптопа, компютъра и т.н. Свежда се до няколко много лесни стъпки: премахване на facebook приложението, туитър и другите социални мрежи. Колко са социални е друга тема, но според мен само следят и подслушват потребителите си, за да им предлагат ужким таргетирани реклами.
Втората стъпка беше да инсталирам приложение в браузере на лаптопа, което да отчита времето прекарано във Фейса и да го блокира след 10-тата минута. Дневно правя 2-3 влизания за по 3-5 минути и това е напълно достатъчно. А преди киснех с часове и почти се бях зомбирал. Сега времето ми стига за почти всички дневни задачи, а лаптопа ми е чист от всякакъв спам, бисквитки и т.н.
Оставете коментар